Fotografia kulinarna. Jak fotografować jedzenie?

| 0 Komentarzy
Jak fotografować jedzenie? To wymaga odpowiednich umiejętności, dobrego sprzętu i kilku akcesoriów.

Każdy amator, jak i profesjonalista zastanawia się, jak dobrze fotografować jedzenie. Wymaga to odpowiedniego przygotowania, dbałości o detale, pomysłowości, jak i korzystania z wysokiej jakości sprzętu.

Jak fotografować jedzenie?

Ładne zdjęcia jedzenia można zrobić jedynie wtedy, gdy ma się talent do fotografowania. Kluczowe jest oczywiście właściwe przygotowanie potraw, estetyczne ich podanie, a następnie uwiecznienie na zdjęciach. Robiąc zdjęcia na mieście, już o ten pierwszy i drugi aspekt nie musimy się martwić, pozostaje jedynie wybranie odpowiedniego kadru, zadbanie o światło, jak i precyzyjne ustawienie sprzętu. Przyrządzając posiłki w domu, cały proces trwa o wiele dłużej i wymaga znacznie większego zaangażowania.

Światło

Aby wykonać rewelacyjne zdjęcie pizzy, warto wiedzieć o trzech rodzajach kierunków padania światła:

  • przednie,
  • tylne,
  • boczne.

Trzeba mieć świadomość, że światło padające na potrawę z tyłu lub z boku, różni się od siebie diametralnie i może wywołać zupełnie inny efekt. Jak robić zdjęcia, aby uzyskać najlepsze efekty? Przede wszystkim samodzielnie musisz ocenić, który kąt padania światła najkorzystniej podkreśla walory potrawy

Przyjmuje się, że światło tylne jest lekkie, jasne, delikatne i świetliste. Idealnie sprawdza się przy stylizacjach wesołych i radosnych. Najczęściej wykorzystywane jest do robienia zdjęć dań śniadaniowych, sałatek, lekkich potraw, świeżych ziół, owoców i warzyw.

Światło boczne pozwala na uwydatnienie kształtów, rozmiaru i faktury potrawy. Jest najbardziej uniwersalne. Znakomicie podkreśla kolor dań. Świetnie sprawdzi się przy fotografowaniu dań i napojów w szklanych naczyniach. Pozwala na wykonanie zdjęć nastrojowych, np. jesienią oraz zimą.

Światło przednie sprawdza się, jeżeli chcesz uzyskać identyczny efekt na wszystkich fotografiach. W fotografii kulinarnej raczej nie jest stosowane.

Aranżacja

Pomysł na fajne zdjęcia to jedno, a trzeba jeszcze właściwie przygotować plan zdjęciowy, aby pod względem technicznym uzyskać odpowiednie efekt. W tym celu warto dobrać odpowiednie tła do zdjęć jedzenia. W przypadku propozycji letnich, najczęściej nie sprawdza się satynowa czerń. Jest ona idealna do prostych, mocnych i surowych kadrów. Niebieski to natomiast kolor odbierający apetyt, mimo to pozwala na ożywienie potraw z przewagą brązu, beżu i zieleni. Białe tło jest najbardziej uniwersalne, jeżeli więc zastanawiasz się, jak zrobić ładne zdjęcie, możesz na tę wersję postawić, szczególnie przy zimowych sesjach, ale również w sezonie letnim, gdy planujesz sesję w ogrodzie.

Do wyboru jest również tło zielone zapewniające świeżość i lekkość; różowe do fotografowania słodkości; czerwone sprawdza się przy typowo letnich sesjach, natomiast żółte przy fotografowaniu dyni i innego jesiennego jedzenia.

Kompozycja

Super zdjęcie to takie, na którym panuje symetria, wcale nie oznacza to nudy. Na talerzu wszystko powinno być pięknie poukładane, warto zwracać uwagę pod kątem padania światła na potrawę oraz wszystkie elementy znajdujące się wokół. W kadrze powinien znaleźć się mocny punkt.

Jaki sprzęt do fotografii kulinarnej?

Fotografia kulinarna jest bardzo wymagająca. Zapewne zastanawiasz się, jaki sprzęt wybrać. Możesz zdecydować się zarówno na smartfon, lustrzankę, jak i aparat bezlusterkowy. Wybór urządzenia w dużej mierze zależy, w jakim celu robisz zdjęcia jedzenia. Jeżeli chcesz rozszerzyć swoje portfolio fotografii kulinarnej, postaw na profesjonalny sprzęt. Robiąc zdjęcia na bloga czy do mediów społecznościowych, nie ma aż tak wielu wymagań pod względem parametrów technicznych. Zresztą wygodniej będzie zabrać do restauracji aparat kompaktowy czy smartfon, niż dużą lustrzankę.

Zalety poszczególnych sprzętów do zdjęć kulinarnych przedstawiamy poniżej:

  • Lustrzanka cyfrowa – profesjonalny sprzęt z dostępem do różnych obiektywów. Jest możliwość manualnego ustawienia poszczególnych parametrów zdjęcia.
  • Aparat bezlusterkowy – nieco bardziej kompaktowa opcja, z możliwością dobierania obiektywów. Efekt będzie tak samo profesjonalny jak przy robieniu zdjęć lustrzanką. Aparat ma natomiast mniejsze wymiary, dlatego spokojnie można zabrać go ze sobą do restauracji.
  • Kompakt cyfrowy – niewielki, poręczny i bezproblemowy w obsłudze. Przyda się w trakcie fotografowania jedzenia na mieście. Umożliwia uzyskanie kontroli nad głębią ostrości.
  • Smartfon – zdjęcia telefonem są niezwykle powszechną opcją, z której korzysta wielu influencerów oraz blogerów. Fotografia jest od razu gotowa do publikacji w mediach społecznościowych. Można wybrać zaawansowany telefon, który posiada kilka obiektywów i wiele dodatkowych opcji.

Jakie akcesoria do fotografowania jedzenia?

Fajne zdjęcia jedzenia możesz zrobić korzystając nie tylko z akcesoriów kuchennych i elementów dekoracyjnych, ale także akcesoriów fotograficznych. Fotograf jedzenia chętnie wykorzystuje:

  • statyw – dopasowany do ciężaru i wielkości aparatu, umożliwia fotografowanie bez żadnego poruszenia, nawet gdy czas naświetlania jest długi,
  • pilot lub wężyk spustowy – przyda się przy fotografowaniu lustrzanką. Sygnał do zdjęcia można dać ze sporej odległości, aby uniknąć cienia na fotografii,
  • blenda – umożliwia skuteczne wykorzystanie naturalnego lub sztucznego światła. Pozwala na odbijanie światła i skierowanie go w miejsce kadru,
  • dodatkowe lampy – jeżeli zdjęcie chleba ma być profesjonalne, musisz zdecydować się na ich zakup.

Jak fotografować jedzenie smartfonem?

Jako sprzęt do robienia zdjęć potraw wybrałeś telefon? Zastanawiasz się pewnie, jak fotografować jedzenie smartfonem? Sprawdź!

  • Musisz wiedzieć, jak zrobić dobre zdjęcie telefonem. Do tego potrzebujesz odpowiedniego światła, a to zapewni duże okno. Warto przesłonić je cienką, gładką firanką, przez którą światło będzie lekko rozproszone.
  • Warto zadbać o ładne oświetlenie talerza. Warto skierować światło na potrawę przy pomocy blendy.
  • Poziomica w telefonie pomoże wyznaczyć odpowiedni kadr dla zdjęcia.
  • Bardzo popularne są zdjęcia jedzenia z lotu ptaka, czyli po prostu z góry. Jak zrobić zdjęcia w taki sposób? Przede wszystkim potrzeba jasnego miejsca, odpowiednio dobranego tła i pięknie porozstawianego jedzenia na stole. Warto puścić wodzę fantazji, jeżeli chodzi o dobór rekwizytów. Aby uzyskać najlepszy efekt, telefon powinien być ustawiony równolegle do stołu.
  • Jeżeli nie wiesz, jak robić zdjęcia telefonem, możesz skorzystać z przydatnych aplikacji mobilnych ułatwiających ten proces. Zapewniają profesjonalny wygląd fotografiom, automatycznie poprawiają mankamenty, zmieniają jasność i kontrast.

W przypadku fotografii kulinarnej Twoim zmartwieniem nie jest, jak ustawić się do zdjęć, ale jak robić dobre zdjęcia telefonem, które pozwolą na wyeksponowanie kunsztu szefa kuchni. Warto skorzystać z powyższych trików, aby uzyskać najlepszy efekt wizualny.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Lustrzanki - Aparaty kompaktowe - Bezlusterkowce

5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.